HARMONIE V PROSTORU KOLEM NÁS

17. led, 2021

TVORBA POSVÁTNÉHO PROSTORU

 

Každý člověk se cítí lépe, když má doma uklizeno. To je věc samozřejmá. Ale co už vnímá méně je to, jak dalece jej ovlivňují věci, předměty, které se v prostoru nachází. Každá věc má své místo, a pokud je umístěna jinde, její energie působí disharmonickým vyzařováním. To znamená že v místě, kde máme tyto věci, se brzy udělá nějakým záhadným způsobem nepořádek, i když se všemožně snažíme udržet místo uklizené. Z toho vyplývá, že pokud si dáme tu práci a při uklízení se budeme zaměřovat na umístění jednotlivých věcí, budeme si vytvářet harmonické prostředí. Tohle vše je důležité dělat postupně, nezapojovat rozum a naslouchat intuici.

Není nutné uklidit vše najednou, a ani by to nebylo dobré. Pokud se necháme vést intuicí, sami pocítíme, kdy máme skončit a pokračování nechat na jiný vhodný okamžik. Toto celé je totiž zároveň proces, kterým uzdravujeme nefungující oblasti našeho života i života naších blízkých.

Nedílnou součástí tohoto procesu je naslouchání svým potřebám. Vnímáme, co potřebujeme bez rozumového hodnocení a hledáme, jakým způsobem svou potřebu naplníme.

Tohle celé je proces, a pokud se do něj pustíme a zapojíme své intuitivní vnímání, čímž zároveň svou intuici procvičujeme, po čase zjistíme, že spontánně uklízíme nejen svůj prostor kolem sebe, ale i například ve svém počítači, v telefonu, jednoduše tam, kde se nás to týká.

Bonusem této naší činnosti je, že i když jiní členové naší domácnosti nevědí, co děláme, zapojují se do udržení pořádku a sami začnou uklízet své věci a své prostředí bez toho, abychom je jakkoliv ovlivňovali. A další úžasné zjištění je, že místa, která jsme harmonicky sladili se sebou, zůstávají uklizená, je třeba jen minimálního úklidu jako je utírání prachu. Ani jiní nám na těchto místech nedělají nepořádek. Pokud ano, je to známkou změny naší potřeby.

Poslední velkou výhodou je vliv na náš život. Věci se začnou samy řešit a skládat podle našich představ.

 

 

17. led, 2021

 

13. úno, 2017

TAJEMSTVÍ ÚKLIDU

Znáte Feng Shui? Seznámili jste se s metodou Kon Mari? A přesto, stále nemůžete dosáhnout harmonie a souladu ve vašem životě? Zde je jeden způsob, jak na nepořádek jednoduše, lehce a se zábavou.

Jedna z mnoha možností je tvoření Posvátných míst ve vašem obydlí. Nejde o  náboženství, jde o vytváření takových míst, z nichž máme pocit spokojenosti a krásy. Jde o tvoření míst, na které ukládáme předměty mající pro nás osobní význam, jejichž krásou se rádi kocháme. Jde o vědomé ukládání věcí do prostoru. Pomocí těchto předmětů vytvoříme celek, který náš pohled přitahuje a naším tělem se rozlévá slastný pocit. Posvátný prostor lze vytvářet na jakémkoliv místě našeho domova. Pomocí dekorativních předmětů na skříňkách a poličkách, ale i pomocí předmětů denní potřeby, jen je důležité, aby byly ve stavu, se kterým jsme spokojeni, aby se nám vytvořený celek líbil a přinášel nám uspokojení. K tomu nám pomáhá vnímání našich potřeb a pocitů.

Pokud se řídíme pocity a respektujeme své potřeby, je výsledkem našeho tvoření místo, na kterém se netvoří nepořádek (tvoření prachu se nevyhneme ani zde). Dosahujeme toho tím, že věci ukládáme na místa, na která patří, a využíváme je k tomu, k čemu jsou určeny. Umístění věcí a předmětů se po čase mění v závislosti na proměnlivosti našich potřeb. Potřebu změny poznáme podle toho, že se na původně uklizeném místě začne tvořit nepořádek. To je známka toho, že se naše potřeba změnila a není v souladu s naším prostorem.

Je velmi důležité pečovat o prostor kolem nás. Náš prostor je odrazem nás samých. Když si začneme hrát s prostorem, brzy zjistíme, že prostor si hraje s námi.

Každá věc má svou duši, i když se zdá neživá. Život jí vdechneme naší pozorností a zájmem. Pak ožívá celé naše okolí.