17. led, 2021

JAK V ÚKLIDU NAJÍT SMYSL - 2.DÍL

OKNA – OČI DO DUŠE DOMU

Při procházení ulicemi si všimněte, jak na vás působí okna domů, které míjíte. Okna domu napoví mnoho o tom, jak to vypadá uvnitř domu a jací lidé tam žijí.

Dnes se zaměřme na okna našeho bytu. Přemýšleli jste, co se může stát, když okna umyjete, pověsíte záclony či vyperete záclony, závěsy, přidáte do oken dekorace, květiny, krystaly?

To, co máte na oknech, kolem oken a na okenních parapetech, vypovídá o vašem pohledu na krásu, pestrost a kreativitu. Může naznačit, jak se stavíte k nepořádku. Také říká, co stavíte v životě do přední pozice zájmu.

Z kterého okna se díváte nejčastěji, co vidíte a na co se zaměřujete pohledem nejčastěji? Odpovědi na tyto otázky mohou o vás mnohé prozradit. Pohled z okna nám může naznačit, jak a co vidíme a vnímáme fyzickýma očima v životě.

Co můžete podpořit umytím oken?

-          vidění toho, co jste doposud neviděli

-          vidění sebe, jiných a situací z jiného pohledu

-          prosvětlení vnitřního prostoru, což se projeví, přílivem nové energie

-          vidění skrze problémy, které jste nebyli schopni prohlédnout

-          přiblížení se k porozumění tomu „kdo jsem“

-          vidění věcí skrytých a málo zřetelných

-          pokud jste nějak zakuklení, zacyklení ponoření v něčem, najednou prokouknete ven, více si uvědomujete, co je venku

Záclony, závěsy, rolety, žaluzie naznačují cosi o našem pocitu bezpečí. Zaměřte se nyní na to, jak bezpečně se cítíte v souvislosti s vašimi okny? Více o pocitu bezpečí vám předám v následujícím příběhu.

 

OKNO DO NEBE

Ivanka za mnou přišla s následujícím problémem. Často se v noci budí a mívá děsivé sny. Znám Ivanku dlouho, tak vím, že její sny jsou předvídavé a to i ty zlé. Jenže problém byl hlubší, ráno po probuzení a celý den stále cítila emoční náboj snu a těžce se toho zbavovala. V tyto dny bývala více unavená a citlivější na vnější podněty.

Navštívila jsem tedy její ložnici. Rozhlédla jsem se po celém pokoji a neviděla nic, co by mi říkalo, že může problém způsobovat. Až na okno! Pokoj je v podkrovním bytě a má střešní okno, vedoucí do ulice. Zaměřila jsem se na to, co vidím pohledem z postele a neviděla jsem nic než nebe. Napadlo mě, co hezčího než noční nebe lze při usínání vidět? Jenže tu jsem to cítila jako ohrožující. Tak se ptám Ivanky, zda na ni pohled z okna nepůsobí v noci nějak rušivě. Zamyslela se a říká „No asi trochu mi to vadí, ale vlastně netuším proč?“

Na okně nebylo nic, čím by jej mohla na noc zahalit, tak jsem jí poradila, ať v tomhle směru něco vymyslí.

Po týdnu jsme se opět setkaly a Ivanka mi vesele vypravovala, jak si ušila na střešní okno závěs, který připevňuje pomocí nalepených suchých zipů. Měla radost ze svého geniálního nápadu a na mou otázku, jak to má se sny nyní odpověděla. „Ty mám stále, ale ty otravné emoce zmizely. Prostě se probudím, uvědomím si, že jsem měla hnusný sen a to je celé, víc mě to nezajímá. Měla jsi pravdu, podvědomě jsem cítila nebezpečí z toho nechráněného okna a to mi způsobovalo, že emoce ze snu přetrvávaly i přes den. Ale teď je to díky bohu v pořádku. Moc ti děkuji.“